Site Map

Fair Entertainment

Event Schedule

Labor Day Rodeo

Monster Truck Show

Barrel Race

Labor Day Parade

Carnival

Fun for the whole family

Fair Guide

shopping

Exhibitor and Contest Results

Thanks to our sponsors

Contact us

 

Congratulations to all our winners at the
2017 Tri-County Fair

Parade Awards
Award
 
Name
Prize
Most Original  

Cheers Taphouse & Ormacheas Dinner House

Plaque
One Moccasin   The Community of Fort McDermitt Plaque
Hitch Drawn   Jim Cannon, Blue Lightning Plaque
Commercial 1st Place
Big R Prize Money & Plaque
Non-Commercial 1st Place
Vietnam Veterans of America Prize Money & Plaque
Non-Commercial 2nd Place   Humboldt County Sheriff's Office Blue Ribbon
Non-Commercial 3rd Place   American Legion Auxiliary Red Ribbon
Novelty 1st Place   Ignacio Torres and his Cowboys Prize Money & Plaque
Political 1st Place
Senator Dean Heller & Family Plaque
Political 2nd Place   Governor Brian Sandoval Blue Ribbon
Political 3rd Place   Barbara Cegavske, Secretary of State Red Ribbon
Mounted Group 1st Place
Ignacio Torres and his Cowboys Prize Money & Plaque
12 Years and Under 1st Place   Winnemucca Youth Football League & Cheer Prize Money & Plaque
12 Years and Under 2nd Place   Winnemucca Youth Football League Gold Flag and Gold Jr. Tackle  
12 Years and Under 3rd Place   Winnemucca Youth Football League White Flag  
Best Musical   Ignacio Torres Band Prize Money & Plaque
Best Ethnic   Fort McDermitt Tribe Prize Money & Plaque
Autos of the Past 1st Place   Iron Horses & Machinery Club Prize Money & Plaque
Mounted Youth
Brooke Hodge, Miss Winnemucca High Desert Queen Prize Money & Plaque
Mounted Individual   Western Preservation Society Prize Money & Plaque
Walking Group
Civil Air Patrol Color Guard Prize Money & Plaque

 

Best of Show Award Winners
Exhibitors win a Winnemucca Centennial Coin with Plaque
Department
Winner
Photo
Sponsor
CR Ceramics Ruby Wyckhuyse
County of Humboldt
CT Crafts Glenda Mitchell
WCVA
CA Creative Arts Kim Creedon
Newmont
CK Crocheting Earlana Lamkey
A-1 Auto Repair & Tow Service
DA Digital Arts Janet Johnson
Bosch Motors
FA Fine Arts Patricia Tindall
Model T Resort Casino
FL Floriculture Mary Ann Smith
Winnemucca Inn
FD Foods Roberta Rothwell
Winners Inn & Casino
FP Food Preservation Patricia Tindall
Barrick
FV Fruits, Vegetables Crops Jennifer St. Germain
Big R Stores
HN Handwork / Needlework Roberta Rothwell
Dubble Check
KN Knitting Inger Casey
Jeremy M Keener, DDS, PC
PH Photography Lee Ann Gallagher
Khoury's Market
QT Quilts Burke, Debora
Les Schwab Tire Center #955
RC Recycling Suzan Hanel
Miller Law Inc.
SW Sewing Lynn Donaldson
Open Loop Energy, Inc.
  Senior Giuli Bernardi
Sage Petroleum Products

Fair Favorite Award Winners
Exhibitors win Chamber Checks or Prizes provided by Sponsors
Department
Winner
Photo
Sponsor
CR Ceramics Iva Heitz
Bengoa Eye Care
CT Crafts Abigail Wadsworth
Big R, Craft Bin
CA Creative Arts Roberta Rothwell
Performance Computing
CK Crocheting / Knitting Rita Gilmore
Rick L Grant, DMD
DA Digital Arts Samantha Evans
Source Too Machine Inc.
FA Fine Arts Kathy Colegrove
Stoney Basin LLC
FL Floriculture Maggie Evert
Western Line Builders
FD Foods Kelley Zhelayer
Bengoa Eye Care
FP Food Preservation Kimberly Hayes
Newmont
FV Fruits, Vegetables Crops Thomas Kucharek
Big R, Weather Vane
HN Handwork / Needlework Carol Mason
Model T Resort Casino
QT Quilts LeAnne French
Scott Shady Court Motel
PH Photography Allison Heitman
Big R, Metal Detector
KN Knitting Giuli Bernardi
Winnemucca Inn
RC Recycling Jennifer Shier
Winners Inn & Casino
SW Sewing Sheryl Curtis
Barrick

 

 

Other Adult Awards
Award
Photo
Name
Sponsor
Cook of the Year
Shannon Lanier High Ground Village
Humboldt County High Point Exhibitor
Roberta Rothwell Choice Wireless
Lander County High Point Exhibitor
Helen Thompson Comstock Equine Hospital
Pershing County High Point Exhibitor
Shannon Lanier Drake Rose & Associates
People's Choice Award
Sheryl Curtis New Frontier RV Park

High Point Award Winners
Exhibitors win a special rossette
Department
Name
Photo
CR Ceramics Ruby Wyckhuyse
CT Crafts Julie Street
CA Creative Arts Ruby Wyckhuyse
CK Crocheting / Knitting Earlana Lamkey
DA Digital Arts Samantha Evans
FA Fine Arts Cindy Wilkerson
FL Floriculture Carol Mason
FD Foods Roberta Rothwell
FP Food Preservation Patricia Tindall
FV Fruits, Vegetables Crops Jennifer St. Germain
HN Handwork / Needlework Roberta Rothwell
KN Knitting Inger Casey
PH Photography Janet Johnson
QT Quilts Clifton, Beth
RC Recycling Carol Mason
SW Sewing Gayla Laeupple
  Senior Treasa Sharp



Senior Awards
Exhibitors receive Chamber Checks
Award
Name
Photo
Best of Show
Giuli Bernardi
High Point Exhibitor

Treasa Sharp

Fair Favorite
Rose Cox
Agriculture
Thomas Kucharek
Creative Arts
Iva Heitz
Foods
Mary Agnes Boni
Home Arts
Lee Ann French


Scavenger Hunt
Prizes
Name
Photo
1
Mia Hernandez
2
Aubrey Johnson
     
 

Mayor's Youth Awards
Exhibitors receive a $50.00 Chamber Check
Award
Photo
Name
Mayor Award 4-H Junior Grand Champion

Katelyn Hartley
Mayor Award 4-H Intermediate Grand Champion

 

Mattie Rose Johnson
Mayor Award 4-H Senior Grand Champion
Emma Fretwell
Open Youth High Point Exhibitor
Samm Sharp
Open Youth Agriculture Grand Champion

Trenton Deputy
Open Youth Creative Arts Grand Champion

 

Bethany Mathews
Open Youth Home Arts Grand Champion
Natalie Mori
Open Youth Foods Grand Champion
Kelly Sadler-Zhelayer
Open Youth, Youth General Champion
Alia Novi

Coloring Contest
Ages 3 - 5
Jason
Ages 6 - 9 Heidi Wadsworth
Ages 10 - 12 Caily Cox
Ages 13 - 18 Zack
Ages 19 & up Jennifer Shier
"
Pet Rock Contest
Ages 5 & Under Aiden Ohenhoff
Ages 6 - 9 Kaiya Elbert
Ages 10 - 12 Danny D
Ages 13 - 18 Jolene Christensen
Ages 19 & up Amanda

Giant Veggie Contest
1st Place Adult Thomas Kucharek
2nd Place Adult Thomas J. Ames
1st Place Youth McKenzie Petersen
2nd Place Youth Destiny Hammond

Write a Story Contest
Ages 3 - 5 Annelyse Swensen
Ages 6 - 9 Ava Swensen
Ages 10 - 13 Kristin Johnson
Ages 10 - 13 Mackenzie Swensen
Ages 10 - 13 Miya Gallagher
Ages 10 - 13 Brooklyn Swensen

Create a Picture Contest
Ages 3 - 5 Annelyse Swensen
Ages 6 - 9 Ava Swensen
Ages 10 - 13 Miya Gallagher
Ages 10 - 13 Brooklyn Swensen
Ages 10 - 13 Daniel Wadsworth
Ages 10 - 13 Mackenzie Swensen
Ages 10 - 13 Dean Wadsworth
Ages 10 - 13 Morgan Rorex
Ages 10 - 13 Bailey Rorex
     

 

2016 Fair Results

2015 Fair Results

2014 Fair Results

2013 Fair Results

2012 Fair Results

2011 Fair Results

2010 Fair Results

2009 Fair Results

2008 Fair Results